????????????????????????????????????

Zawody na dummy to zawody na sztucznych aportach (dummy). Aport dummy jest używany jako zastępczy aport naturalnej zwierzyny. Dzięki specjalnemu wypełnieniu aport utrzymuje się na wodzie.

Ten sport jest skierowany do psów ras z grupy VIII FCI – aporterów. Główny cel zawodów to propagowanie pracy z psem należącym do tej grupy oraz sprawdzenie predyspozycji i umiejętności wymaganych od typowego przedstawiciela aporterów.

To świetna alternatywa dla właścicieli retrieverów, którzy nie chcą ze swoim psem pracować na zwierzynie. Podczas zawodów oceniane są: aport, aport kierunkowy, chwytanie dummy, marking (zdolność zapamiętywania upadku aportu), współpraca z przewodnikiem, spokój na stanowisku, posłuszeństwo oraz reakcja na strzał.

Zawody dummy nie dają psom żadnych uprawnień  hodowlanych ani certyfikatu użytkowości myśliwskiej. Jednak to świetny sposób na sprawdzenie poziomu wyszkolenia retrievera, weryfikując go na konkursach pracy z aportem, do którego został wyhodowany.

Podstawowe dyscypliny, które podczas Working Testów są urozmaicane w zależności od klasy, w której pies z przewodnikiem biorą udział:

MARKING
Przy markingu pies ma możliwość obserwowania toru lotu aportu i miejsca jego upadku. Cechą retrievera jest możliwość oceny odległości w przestrzeni i zapamiętanie miejsca upadku nawet kilku aportów. Retriever po wysłaniu na komendę przewodnika (nigdy samowolnie), bez wahania ma ruszyć po aport, chwycić go i natychmiast, najkrótszą drogą przynieść do przewodnika.

POSZUKIWANIE
W ustalonym obszarze może być umieszczony pojedynczy aport dummy lub kilka. Pies jest kierowany w to miejsce przez przewodnika, następnie  musi wykazać się pracą węchową
i wytrwałością przeszukiwania miejsca, gdzie znajduje się aport. Ponadto słucha ewentualnych komend kierunkowych wydawanych przez przewodnika (również gwizdkiem), zaś po znalezieniu i oddaniu aportu może być powtórnie wysłany jeśli na wyznaczonym terenie znajduje się więcej aportów.

WSPÓŁPRACA
Pies nie widzi toru lotu, ani miejsca upadku dummy. Przewodnik wie, gdzie znajduje się aport, następnie wysyła psa po niego i  za pomocą sygnałów akustycznych i wizualnych naprowadza go do miejsca upadku dummy. Miejsce upadku dummy znajduje się w znacznej odległości, aby móc ocenić współpracę psa z przewodnikiem.

W Koszalinie powstała grupa psów i ich właścicieli, którzy rozpoczęli treningi nad doskonaleniem aportu. Już po pierwszym spotkaniu jest zauważalne zaangażowanie aporterów w ten sport, który mają we krwi. Ich zdolności markingu są nieocenione i warto je rozwijać. Zaś wspólna radość z pracy bezcenna!

Zapraszamy do wspólnego dummikowania wszystkich właścicieli ze swoimi aporterami! Zapisy telefonicznie: 606-920-846 lub email: psia.akademia@gmail.com.

Koszt: 160 zł/m-c, 4 spotkania, raz w tygodniu.